Sıkça Sorulan Diğer Sorular

Aldığım ürünleri iade etmek istediğimde ne olacak?

Siparişiniz size kargo ile teslim edildiğinde gelen kargo görevlisine ödemeyi yapacaksınız. Sizden kaparo, depozito, üyelik bedeli vs. isimler altında asla ücret talep etmiyoruz. Ürünü teslim alıp, ödemeyi kargo görevlisine nakit yapabileceksiniz. Ayrıca web sitemizden kredi kartınızla tek çekim olarak ödeme yapabilirsiniz.

Siparişim Ne Zaman Kargoya Verilir?

Sipariş kaydınız alındıktan sonra 2-3 iş günü içerisinde kargoya verilir.

Verilen Siparişleri Nereden Kontrol Edebilirim?

Vermiş olduğunuz siparişlerin takibini yapmak için Hesabım sekmesinden Siparişlerim kısmına tıklayın. Açılan sayfada tarih aralığını seçin ve Çalıştıra basın. Siparişleriniz tarih sırasına göre detaylarıyla görüntülenecektir.

Bu ekranda Sipariş Numarasının üstüne tıkladığınızda o siparişin içeriğine bakabilir, Kargo Takip Numarasının üstüne tıkladığınızda ise siparişinizin nerede olduğunu takip edebilirsiniz.

Sipariş Alt Limiti Ne Kadardır?

Sistemimizde alt sipariş limiti alış fiyatınız üzerinden 80 TL’dir. Kargo bedeli sadece 1,25 TL’dir. Türkiye’nin her yerine ürünlerimizi gönderimi sağlanır.

Yeni Üye Kayıt Hediyesi Siparişlerimden Çıkmadı. Sebebi Nedir?

Üye olduktan sonra vereceğiniz ilk siparişte kayıt hediyesini seçmezseniz ya da seçtiğiniz ürün kalmadıysa yeni üye kayıt hediyesi siparişlerinizden çıkmaz. Ancak hediye tutarı sipariş ücretinizden düşmüş olur.

Siparişimde Eksik/Fazla Ürün Çıktı. Ne Yapabilirim?

Siparişlerde eksik ya da fazla ürün çıkması durumunda 216 420 09 66 nolu Çağrı Merkezi numaramız aranarak bildirim yapılmalıdır.

Dilerseniz fazla ürün çıktığında fatura numarasını ve isminizi yazarak, “Faturamda olmadığı halde ürün koliden çıktı” gibi bir ibareyle ürünü tarafımıza Yurtiçi Kargo aracılığıyla ücretsiz gönderebilirsiniz.

Ürün İade Koşulları Nelerdir?

  • Satın aldığınız ürünleri herhangi bir nedenden dolayı (beden olmadı, beğenmedim, hatalı ürün, satamadım vb.) iade edebilirsiniz.
  • İadeler 90 gün içerisinde tarafımıza Yurtiçi Kargo aracılığıyla ücretsiz gönderi yapılır.
  • Üründe ve ambalajında tahribat yapılmamasına özen gösterilir.
  • İş modelimiz gereği birebir değişim yapılamamaktadır. Değiştirmek istediğiniz ürünü iade prosedürlerine uygun şekilde iade edebilirsiniz. Ürün tutarı cari hesabınıza satış iade faturası olarak yansır ve bir sonraki siparişlerinizden düşer.

İade İşlemleri Nasıl Yapılır?

  • İade koşullarına uyan ürünlerin iadesi Hesabım sekmesindeki İade İşlemlerim kısmından yapılır. Açılan ekranda Yeni Ürün İade Bildirimini tıklayın. İade etmek istediğiniz ürüne ait doğru faturayı, doğru ürün adını, adet ve iade sebebini seçin ve Ekle butonuna tıklayın.
  • İadeye ekleyeceğiniz başka ürünler varsa açılan sayfadaki formu kullanarak yeni ürün ekleyebilirsiniz.
  • İade edeceğiniz başka ürün yoksa İade Edeceğim Ürünler Bu Kadar butonuna tıklayın.
  • Karşınıza Takip No adı altında iki adet kod çıkacaktır. Üstte yer alan iade kodunu göndereceğiniz ürüne ait fatura üzerine, altta yer alan firma kodunu ise gönderilecek paketin üzerine yazın.
  • Anlaşmalı kargo firması aracılığıyla iadelerinizi ücretsiz olarak gönderebilirsiniz.
  • İadelerinizi hesap özetinden takip edebilirsiniz.

İade Süreci Nasıl İşlemektedir?

İade ürününüz tarafımıza ulaştıktan itibaren ilgili departman yoğunluğuna bağlı olarak maksimum 15-20 iş günü içerisinde cari hesabınıza satış iade faturası olarak yansıtılacaktır. Yansıtılan tutar verdiğiniz ilk siparişte, sipariş tutarınızdan düşülecektir.

Ana Sayfada Hak Ettiğim Prim Tutarını Göremiyorum. Neden?

Alt ekip priminiz aylık olarak hesaplanmaktadır. Bir sonraki aya geçildiğinde sayfada otomatik olarak yeni ayın primleri birikmeye başlar. O ay içerisinde biriken primleriniz her ayın ilk haftası ‘Para Puanlarım’ bölümüne aktarılır.

Geriye Dönük Hesap İşlemlerini Nereden Görebilirim?

Geriye dönük hesap işlemlerinizin takibini yapmak için Hesabım sekmesinden Hesap Özetimkısmına tıklayın. Görüntülemek istediğiniz siparişin tarih aralığını seçerek Çalıştıra tıklayın. Açılan sayfada işlem tarihi, işlemin ne olduğu, o işleme ait tutar ve hesap bakiyesi görüntülenir. Belge numarasını tıkladığınızda işleme ait faturanız görüntülenir.

Ekibimin Yapmış Olduğu Satışları, Prim Hak Edişlerimi Ve Para Puan Alacaklarımı Nereden Görebilirim?

Geriye dönük hesap işlemlerinizi Hesabım sekmesinden görüntüleyebilirsiniz.

Ekibinizin satışlarını ve size kazandırdığı primleri görüntülemek için Ekibim/Primlerim kısmına tıklayın. Görüntülemek istediğiniz ayı seçin ve Çalıştıra basın. İlgili ayın ekip satış/iade detayları ve size kazandırdığı prim görüntülenecektir.

Ana sayfada sağ tarafta Hak ettiğiniz Prim Tutarı başlıklı bir alan bulunur. O alanda yazan prim hakedişi, içinde bulunan ayın henüz kullanıma açılmamış olan tutarıdır ve bilgi amaçlı orada yer alır. Prim hakedişleri bir sonraki aya yansır. Her ayın 1’inde o rakam sıfırlanır ve yeni ayın primi hesaplanmaya başlar. Geriye dönük prim hakedişini; 100 TL’ nin üzerindeyse, o ay en az bir kere sipariş verdiyseniz ve kendi adınıza ait IBAN numarası varsa nakit olarak alabilirsiniz. 100 TL’ nin altında olan hakedişler bir sonraki ayın 10’una kadar para puan olarak aktarılır. Para puanların kullanım süresi 60 gündür ve bu bilgi de son kullanma tarihi ile birlikte ana sayfanızda yer alır. Dilerseniz Hesabım sekmesindeki Para Puanlarım kısmından da geriye dönük para puan detaylarını görüntüleyebilirsiniz.

Prim alacaklarınız her ay ayrı ayrı değerlendirilir. Prim alacakları biriktirilerek toplu olarak Nakit şekilde alınamaz. Nakit prim alacağı sonraki aylara ancak ürün alımı karşılığı devreder.

Örn: Eylül ayında 40 TL, Ekim ayında 45 TL, Kasım ayında 105 TL prim almaya hak kazandınız. Benim primlerim birikti toplamda 190 TL oldu. Hepsini nakit almak istiyorum dediğinizde sistem bunu gerçekleştiremeyecektir. Aralık ayının 10’una kadar yalnızca Kasım ayı prim alacağınız olan 105 TL banka hesabınıza nakit olarak yatırılır. Diğer aylardaki primleriniz karşılığında yalnızca ürün alımı yapabilirsiniz.

Para Puanlarımı Nasıl Kullanabilirim?

Para Puanlarınızı vereceğiniz siparişlerinizde kullanabilirsiniz. Para puan kadarında tutar toplam ödemenizden düşer.

Hak Ettiğim Primleri Ne Zaman Ve Nasıl Alacağım?

Hak ettiğiniz primlerinizin toplamı 100 TL’yi aştığında ve ay içerisinde en az bir defa sipariş verdiğinizde ayın 1 – 10’u arasında kendi adınıza kayıtlı olan IBAN numaranızı finans@avrupanetworking.com adresine göndermeniz halinde, ilgili ayın 10-15. günü arası hak edişlerinizi hesabınıza yatırmaktayız.

Örneğin; TR01 2345 6789 0123 4567 8901 2345 67

Prim Alacağım Oluştuğu Ayda Sipariş Veremedim. Primim Silinir mi?

Prim alacaklarınız ürün alımı karşılığında olacak şekilde sonraki aylara aktarılır. Prim alacaklarınız şu anki prosedürlerimiz gereği 60 gün boyunca silinmez.

Üyelik Bilgilerimi Nasıl Güncellerim?

Üyelik bilgilerini güncellemek için Üyelik İşlemleri sekmesindeki Üyelik Bilgilerim kısmına tıklayın. Güncelleme yapmak istediğiniz bilgileri ilgili alanlara yazın. Sayfanın sonunda yer alan Güncelle butonuna tıkladığınızda bilgileriniz güncellenmiş olacaktır.

Avrupa Networking ile kazanç sağlayın. Birçok ürünü %50 kâr ORANLARI ile satarak sizde kazanın. Üyelik Ücretsizdir! Hemen Üye Ol !
Markalar